بازار ارز یا فارکس بزرگترین و فعال ترین بازار مالی در جهان است. هر روز معامله گران از سراسر جهان تریلیون ها تراکنش ارزی را در این بازار انجام می دهند. رویدادهای مختلف از گوشه های جهان می توانند بلافاصله بر نرخ ارز و ارزش ارز به دلیل به هم پیوستگی جهانی بازار فارکس تأثیر بگذارند. تأثیر اخبار اقتصادی جهانی بر بازار فارکس و کریپتو امری بسیار پیچیده و گسترده است. این اخبار می‌توانند تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت‌های ارزها و رمز ارزها داشته باشد. در ادامه به برخی از تأثیرات اخبار اقتصادی جهانی بر این دو بازار پرداخته خواهد شد. تاثیرات اخبار در تقویم اقتصادی شامل یک سری موارد مثل تغییرات نرخ ارزها، تأثیر بر تجارت بین‌المللی، تأثیر بر اقتصاد جهانی و غیره است.

اخبار اقتصادی شامل چه مواردی می شود؟

 1. داده های کلان اقتصادی

داده های ملان اقتصادی رایج‌ترین شکل اخبار اقتصادی است که عموم مردم آن را می‌بینند و شامل آمارهای انبوهی مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم و نرخ بیکاری است. داده های اقتصاد کلان را می توان برای به دست آوردن بینشی از روندهای آتی در اقتصاد تجزیه و تحلیل کرد، اما معامله گران به اطلاعات بیشتری نیاز دارند تا بتوانند پیش بینی کنند چه اتفاقی برای سهام می افتد.

داده های اقتصاد کلان برای تصمیم گیری در مورد این که آیا محیط اقتصاد جهانی در حالت روشن یا خاموش بودن ریسک قرار دارد استفاده می شود و بنابراین درک داده های اقتصاد کلان می تواند به معامله گران بینشی در مورد نحوه تنوع بخشیدن به سبد معاملاتی خود بدهد. برای مثال، اگر بازار در حالت ریسک باشد معامله‌گران باید موقعیت‌های بیشتری را در دارایی‌های پرریسک ‌تر مانند کالاها و سهام داشته باشند. با این حال، داده‌های کلان اقتصادی به نیروی انسانی زیادی برای تولید نیاز دارد و تقریباً همیشه در مورد رویدادهایی که قبلاً رخ داده‌اند در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

 1. داده های اقتصاد خرد

داده‌های اقتصاد خرد نوعی اخبار اقتصادی هستند که شامل گزارش‌های سود و سایر داده‌ها و آمارهای خاص شرکت یا بازارهای مالی هستند. هنگام تلاش برای پیش بینی رفتار آینده بازار، ابزارهای مالی خاص تری مانند داده های اقتصاد خرد می توانند مفیدتر از داده های اقتصاد کلان باشند. با این حال حجم انبوه داده‌های اقتصاد خرد در دسترس درباره برخی ابزارهای مالی، به همین دلیل است که داده‌های اقتصاد کلان اغلب مفید تر هستند.

اگر می خواهید مقدار قابل توجهی سرمایه در سهام یک شرکت سرمایه گذاری کنید، باید به داده های اقتصاد خرد مانند گزارش های سود و سهم بازار نگاه کنید تا سعی کنید درک خوبی از عملکرد شرکت داشته باشید. در طول زمان معامله‌گران می‌توانند در مورد ادامه یا معکوس شدن روندها حدس بزنند و بر این اساس به منظور افزایش بازدهی خود عمل کنند، اما دوباره این داده‌ها در همان زمان در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

اخبار اقتصادی شامل چه مواردی می شود؟

 1. رویدادهای بانک مرکزی

رویدادهای بانک مرکزی شکل کلیدی اخبار اقتصادی است و سیاست‌های پولی اختیاری اتخاذ شده توسط بانک‌های مرکزی کشورها را پوشش می‌دهد. نقش بانک‌های مرکزی در اقتصاد یک کشور حفظ اهداف اقتصادی خاص مانند رشد اقتصادی پایدار یا تورم پایین است. به عنوان مثال در بانک مرکزی انگلستان و بانک مرکزی ایالات متحده فدرال ابزار اصلی برای دستیابی به این اهداف، عملیات بازار باز برای کنترل عرضه پول و تعیین نرخ بهره است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از رفتار بانک مرکزی به‌عنوان شاخصی برای داده‌های کلان اقتصادی استفاده کنند، به‌جای اینکه منتظر باشند تا داده‌ها در دسترس عموم قرار گیرند.

 1. رویدادهای اجتماعی و اقتصادی یا ژئوپلیتیک تصادفی

رویدادهای اجتماعی و اقتصادی یا ژئوپلیتیک تصادفی رویدادهای اقتصادی هستند که لزوماً کاملاً تصادفی نیستند اما تا زمانی که اتفاق نیفتند مطمئن نیستیم که آن اتفاق بیفتد یا نه. به عنوان مثال، حمله روسیه به اوکراین به عنوان یک رویداد ژئوپلیتیکی تصادفی توصیف می شود، علی رغم اینکه یک حمله هماهنگ شده است و یک اتفاق تصادفی نیست. مهم است که از رویدادهای اجتماعی مهم آگاه باشید، زیرا آن ها می توانند به طریق ها یا روش های مختلف بر بازارها تأثیر بگذارند.

معامله‌گرانی که درک دقیقی از چگونگی تأثیر رویدادهای مختلف بر بازارها دارند، می‌توانند از ضرب المثل «شایعه را بخر، واقعیت را بفروش» برای پیش‌بینی اینکه چگونه رویدادهای اجتماعی و اقتصادی یا ژئوپلیتیکی می‌توانند بر بازارها تأثیر بگذارند، استفاده کنند.

ای پلنت بروکرز | بروکر فارکسبهترین مراجع برای دریافت اخبار اقتصادی

روندهای کلان اقتصاد نیروهای بزرگی هستند که اقتصاد جهانی را شکل می دهند و بر عملکرد بخش ها و طبقات مختلف دارایی تأثیر می گذارند. چنین روندهایی شامل رشد تولید ناخالص داخلی، تورم، نرخ بهره، تجارت، سیاست های مالی و پولی و رویدادهای ژئوپلیتیکی است. برای پیگیری این روندها، باید از منابع خبری موثق و معتبری که اطلاعات و تحلیل های به موقع، دقیق و بی طرفانه ارائه می کنند، دنبال کنید.

به عنوان مثال، بلومبرگ یک ارائه دهنده پیشرو اخبار مالی، داده ها و بینش در مورد بازارها، صنایع و اقتصادها در سراسر جهان است. رویترز یک خبرگزاری جهانی است که اخبار فوری، تحلیل و تفسیری در مورد تجارت، امور مالی، سیاست و فناوری با داده‌های بازار، تحقیقات و پیش‌بینی‌ها برای طبقات و مناطق مختلف دارایی ارائه می‌کند. اکونومیست هفته نامه ای است که با گزارش های ویژه، رتبه بندی و شاخص هایی در مورد موضوعات مختلف مرتبط با روندهای اقتصاد کلان به موضوعات بین المللی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ می پردازد.

اخبار اقتصادی به صورت کلی شامل اخبار منفی و مثبت هستند، اخبار منفی معمولاً باعث می شود مردم سهام را بفروشند. گزارش درآمد بد، نقص در حاکمیت شرکتی، عدم اطمینان اقتصادی و سیاسی با تصویر بزرگ و اتفاقات ناگوار، همگی به فشار فروش و کاهش قیمت بسیاری از سهام ها منجر می‌شوند. اخبار مثبت به طور معمول باعث می شود که افراد اقدام به خرید سهام کنند. گزارش های سود خوب، اعلام یک محصول جدید، خرید شرکتی و شاخص های مثبت اقتصادی همگی به فشار خرید و افزایش قیمت سهام تبدیل می شوند. برخی از سایت های خبری مهم برای این موضوع به شرح زیر است:

 • marketcap.com
 • Coin360
 • Forex factory
 • the block crypto.com
 • yahoo finance
 • bitcoinist
 • coindex

بهترین مراجع برای دریافت اخبار اقتصادیاخبار اقتصادی چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟

اخبار اقتصادی تاثیرات مهمی در پلتفرم معاملاتی مثل بروکر فارکس و بازار کریپتوکارنسی دارند که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

تأثیر اخبار اقتصادی جهانی بر بازار فارکس یا پلتفرم معاملاتی شامل موارد زیر می شود:

تغییرات نرخ ارزها: اخبار مرتبط با اقتصاد کشورها می‌تواند به تغییرات نرخ ارزها منجر شود. برای مثال، خبرهای مرتبط با روند رشد اقتصادی، تورم، بودجه و سیاست‌های پولی کشورها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر نرخ ارزها داشته باشد.

تأثیر بر تجارت بین‌المللی: اخبار مرتبط با تجارت بین‌المللی و توافقات تجاری می‌توانند به تغییرات در نرخ ارزها منجر شوند. برای مثال، امضای یک توافق تجاری میان دو کشور می‌تواند به تقویت یا ضعف ارز آن کشورها منجر شود.

تأثیر بر اقتصاد جهانی: اخبار مرتبط با اقتصاد جهانی می‌توانند به تغییرات در نرخ ارزها وارد شوند. برای مثال، خبرهای مرتبط با رکود یا رشد اقتصادی جهانی می‌توانند به تغییرات در بازار فارکس منجر شود.

تأثیر اخبار اقتصادی جهانی بر بازار یا پلتفرم معاملاتی کریپتو شامل موارد زیر است:

تأثیر بر ارزش رمز ارزها: اخبار مرتبط با قوانین و مقررات، تغییرات فناوری، حوادث امنیتی و تجارت رمز ارزها می‌توانند به تغییرات در ارزش رمز ارزها منجر شوند.

تأثیر بر تقاضا و عرضه: اخبار مرتبط با تقاضا و عرضه رمز ارزها می‌توانند به تغییرات در قیمت‌ها منجر شوند. برای مثال، خبرهای مرتبط با افزایش تقاضا برای یک رمز ارز معین می‌تواند به افزایش قیمت آن منجر شود.

تأثیر بر اعتبار و اعتماد: اخبار مرتبط با امنیت، تقلب و تجارت غیرقانونی می‌توانند به کاهش اعتبار و اعتماد به رمزارزها منجر شوند.

تاثیر اخبار اقتصادی بر بازارهای مالیبهترین روش های تحلیل اخبار اقتصادی و استفاده از آن در معاملات

تجزیه و تحلیل سهام، ارزیابی یک ابزار تجاری خاص است. تحلیل گران سهام تلاش می کنند تا فعالیت آینده بازار را با توجه به تقویم اقتصادی تعیین کنند. تجزیه و تحلیل سهام یا جفت ارزها روشی مهم برای سرمایه گذاران و معامله گران پلتفرم های معاملاتی، برای تصمیم گیری خرید و فروش در بازار است. معامله گران با مطالعه اخبارهای گذشته و فعلی بازار تلاش می کنند تا با تصمیم گیری آگاهانه در بازار سود کسب کنند و بدون دلیل وارد معامله نشوند.

مفهوم تجزیه و تحلیل سهام بر این فرض استوار است که می توان از اطلاعات موجود در بازار برای تعیین ارزش ذاتی یک سهام استفاده کرد. سرمایه‌گذاران از صورت‌های مالی، حرکت قیمت سهام، شاخص‌های بازار یا روند صنعت برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. بیشتر این استراتژی ها بر استفاده از اطلاعات خبری متکی است. به عنوان مثال، سرمایه گذاران ممکن است سهام یک شرکت را بر اساس عملکرد مالی آن تجزیه و تحلیل کنند. تحلیل گری که در تلاش برای تعیین قیمت منصفانه آن سهام است، ممکن است تلاش کند تا بفهمد شرکت‌های مشابه با عملکرد مشابه در گذشته چگونه عمل کرده‌اند.

شما ابتدا باید از سایت های خبری اطلاعات بازار را کسب کنید و سپس دیگر موارد موثر را نیز یاد بگیرید تا در بازارهای مالی موفق شوید.

جمع بندی

به طور کلی، اخبار اقتصادی می‌تواند به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت‌های بازار فارکس و کریپتو مطرح شود. تحلیل این اخبار و درک تأثیرات آنها بر این دو بازار از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوان بهترین تصمیمات را در معاملات مالی اتخاذ کرد. با این وجود، تعقیب اخبار استراتژی مناسبی برای انتخاب سهام برای سرمایه گذاران فردی نیست. در بیشتر موارد، معامله گران حرفه ای در انتظار یک رویداد واکنش نشان می دهند، نه زمانی که رویداد گزارش می شود.

یک معامله گر خوب باید از تمام اطلاعات مرتبط در توان خود استفاده کند تا خود را به حداکثر برساند. درک انواع مختلف اطلاعات در دسترس آن ها و اینکه چه زمانی باید به این انواع مختلف اجازه داد تا رفتارشان را مشخص کنند، برای یک معامله گر خوب بسیار مهم است. اطلاعات عمومی در دسترس مانند داده‌های اقتصاد کلان، داده‌های اقتصاد خرد و رویدادهای بانک مرکزی برای نشان دادن وضعیت اقتصادی فعلی جهان مفید خواهد بود، اما معامله‌گران واقعاً می‌توانند از درک خود در مورد چگونگی تأثیر رویدادهای اجتماعی و اقتصادی یا ژئوپلیتیکی بر بازارها سود ببرند.

Last Update: 21/03/2024